Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po ostatniej Mszy świętej. W ważnych i pilnych sprawach można przyjść o każdej porze, a w razie nieobecności księdza można dzwonić pod nr telefonu: 882-325-111.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH I KATOLICKIEGO POGRZEBU:

CHRZEST

1. akt urodzenia dziecka (odpis z USC),
  2. wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców,
  3. dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, dokładny adres zamieszkania, wiek),
  4. zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary,
  5. w przypadku osób z innej parafii – zgoda od swojego Ks. Proboszcza.

Chrztu udzielamy w niedzielę i święta podczas Mszy świętej o godz. 12.oo. W przypadkach uzasadnionych chrzest może odbyć się w innym terminie. Prosimy zgłaszać chrzest na miesiąc przed spodziewanym terminem, a nie mniej niż 2 tygodnie wcześniej. Przed chrztem odbywa się przygotowanie liturgiczne dla rodziców.

W razie zagrożenia życia chrzest może odbyć się natychmiast.

Rodzice chrzestni

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten kto jest katolikiem i przyjął już sakrament bierzmowania oraz prowadzi życie zgodne z wiarą, jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej, nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu (KPK 874).

Główne obowiązki rodziców chrzestnych:

Rodzice chrzestni  powinni być praktykującymi katolikami, uczęszczającymi na niedzielną Mszę świętą, wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła. Nie mogą być dopuszczone do tej funkcji osoby żyjące w niesakramentalnym związku małżeńskim, osoby niepraktykujące (Msza święta, spowiedź) oraz młodzież nie uczęszczająca na katechizację. Rodzice chrzestni uczestniczą w świętych obrzędach z czystym sumieniem, pojednani z Bogiem, dlatego proszeni są, aby przystąpili do spowiedzi i Komunii Świętej. Chrzestni zobowiązani są do pomagania rodzicom w chrześcijańskim wychowaniu dziecka.

BIERZMOWANIE

1. metryka chrztu,
  2. opinia katechety,
  3. w przypadku osób, które zakończyły już edukację szkolną – ostatnie świadectwo katechizacji szkolnej,
  4. w przypadku osób z innej parafii – zgoda od swojego Ks. Proboszcza.

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

1. metryka chrztu dziecka,
  2. w przypadku dzieci z innej parafii – zgoda od swojego Ks. Proboszcza,
  3. w przypadku dzieci uczących się w szkołach poza terenem parafii – zaświadczenie od katechety o pomyślnie zakończonym przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej.

Sakrament MAŁŻEŃSTWA

Narzeczeni mogą wcześniej zarezerwować sobie datę i godzinę ślubu, a powinni zgłosić się do Kancelarii Parafialnej ok. 3 miesiące przed datą ślubu.

Gdyby obie osoby były spoza parafii, muszą przedstawić Zezwolenie na przeprowadzenie rozmów kanoniczno – duszpasterskich poza uprawnioną parafią lub Licencję asystencji przy małżeństwie wydane przez proboszcza parafii narzeczonej lub narzeczonego.

Dokumenty:

1. aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu z adnotacją o bierzmowaniu,
  2. dowody osobiste,
  3. ostatnie świadectwo katechizacji,
  4. zaświadczenie o katechezie przedmałżeńskiej (kurs przedmałżeński),
  5. zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (do ślubu konkordatowego) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny,
  6. w przypadku osób z innej parafii – Zezwolenie na przeprowadzenie rozmów kanoniczno – duszpasterskich lub Licencja asystencji przy małżeństwie.
Poradnictwo rodzinne w naszej parafii prowadzi p. Bielecka Dorota /dane kont. w Kancelarii parafialnej/

POGRZEB KATOLICKI

1. Akt Zgonu z USC,
  2. Karta przeznaczona dla administracji cmentarza,
  3. Zaświadczenie o udzieleniu sakramentów świętych przed śmiercią, jeśli śmierć nastąpiła poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).